Erken Boşaldım Ne Yapabilirim?

Geçmişteki atalarımıza nazaran günümüz modern erkekleri olarak cinsel hayata bakış açımız tamamen değişti. Bu değişimin sonucu olarak da “Erken boşaldım” şeklindeki şikayetlerimiz ortaya çıktı.

Geçmişte Böyle miydi?

Aslında bakıldığında cinsel faaliyet üremek ve genleri bir sonraki kuşağa aktarmak için canlıların bilinçaltına işlenmişti. Yatakta nasıl daha uzun kalırım? Kadını nasıl zevkin doruklarına taşırım gibi bir derdi yoktu kimsenin. Mümkün olan en kısa sürede genlerin aktarılması gerekiyordu. Ama günümüz modern şartları, doğrum kontrol yöntemleri artık işi şeklini değiştirdi. Yani cinsellik sadece üremek olmaktan çıktı. Sevişmek kavramı da tamamen değişti. Hal böyle olunca da erken boşalmayı tercih etmek yerine geç gelmek tercih edilir oldu.

Evet Erken boşalmak tercihtir kitabı da bu konu üzerine yoğunlaşıp değişen şartlara kendimizi nasıl adapte edeceğimizi anlatıyor. Erken boşaldım diyerek kafaya taktığımız şey bir zamanlar genlerimizi işlenen alışkanlık olabilir. Tabi ki erken boşalmanın farklı pek çok sebebi olabilir. Hatta erken boşaldım diyerek kendimize kondurduğumuz olay çoğu zaman geçici bile olabilir.

Yapılan araştırmalar erkeklerin %90’nın hayatlarının en az bir kısmında erken boşaldım eyvah! diyerek hayıflandıklarını ortaya koymuştur. Yine yapılan araştırmalar erken boşalma teşhisinin konabilmesi için durumun 3-4 ay sürekli tekrarlar nitelikte olması gerektiğini ortaya koymuştur. Kısa dönemlerde ya da 1 kerelik yaşanan sorundan dolayı kafaya takmaya ve büyütmeye gerek olmadığının altı çizilmektedir.

Erken Boşaldım 1

Erken Boşaldım Endişelenmeli miyim?

Erken boşalmanın fiziksel ve psikoojik sebeplerinden site içinde sık sık bahsetmiştik. Ama gelen sorular problemin ne zaman kalıcı hale geldiğinin kabul edilmesi gerektiği yönünde ağırlık kazandı. Öncelikli olarak uzman hekime muayene olmanızı tavsiye ederim. Çünkü erken boşalma temelinde başka hastalıklara da işaret edebilir.

Erken boşalmanın diğer bir etkisi de sertleşme problemi olarak karşımıza çıkıyor. Erken boşaldığımızda yatakta aldığımız keyif azaldığından öz güven problemi ile beraber sertlik problemi de eşlik ediyor. Sertleşme probleminin de tıpkı erken boşalma gibi farklı sebepleri olabilir. Her ikisinin ortak olduğu yönlerde var.

  • Yorgunluk
  • Aşırı stres
  • Düzensiz beslenme ve uyku
  • Kalp damar hastalıkları
  • Psikolojik sorunlar.

Erken Boşalmanın Psikolojik Nedenleri

Erken boşaldım sendromunu yaşayan erkekler genellikle bu durumla geçici olarak karşılaşırlar. Ancak gençlik yıllarında edinilen olumsuz alışkanlıklar tetikleyici rol oynar ve sorunu kalıcı hale getirir. Hemen çabuk olsun diye kendilerini şartlarlar. Ya da cinsel birleşme sırasında yaşanan olumsuz durum ilerleyen yıllarda sorun olarak karşımıza çıkar.

“Dün gece erken boşaldım” şeklindeki derdin iyice araştırılması gerekir. Temelinde fiziksel sorunlar yatıyorsa uzman hekime muayene olarak çözüm üretilebilir. Çünkü Kalp damar hastalıkları gibi rahatsızlıklar sertleşmeyi uzun süre korumanın önüne geçer. Sertleşmeyi koruyamayacağını düşünen erkek hemen boşalma eğiliminde olur. Benzer şekilde şeker hastalığı gibi diğer hastalıklarda sonucun aynı olmasına etki eder. Damarlardaki tıkanıklık ya da düzensiz beslenmek ve spor yapmamak da sertleşmeyi korumayı güçleştirir.

Psikolojik olarak ciddi rahatsızlık hissediliyorsa yine uzman bir hekimden destek alınması tavsiye edilir. Psikolojik rahatsızlıklar insanın yaşam konforunu da elinden alır. Psikolojik olarak kendini yetersiz gören erkek erken boşalmaya eğilimlidir. Bazı şehir efsaneleri de “gecede 5” gibi… önemli olanın kalite değil sayı olduğunu ön plana çıkarır. Dolayısı ile sayı tamamlanmak için hemen boşalmak gerekir. İşte bu tür düşünceler zamanla erken boşalmayı istenilen tercih haline getirebilir.

Erken Boşalma Tercihi Nasıl Değiştirilir?

Her şeyden önce kendi kendine tanı koymak yerine uzman hekime muayene olun. İkinci olarak Erken boşalmak tercihtir isimli kitabı okumanı tavsiye ederim.

Tercih değiştirilebilir mi? Üzerinde çalışarak ve boşalma mekanizmasını tanıyarak evet değiştirilebilir. Fiziksel sorunlar hariç, stres, yorgunluk ve hafif psikolojik etkilere dayanan eren boşalma sorunu zamanla ortadan kaldırılabilir.

Bunun için erkeğin kendini tanıması gerekir. Uyarı eşiklerini tanımalı, nefesini ayarlayabilmeli ve heyecan düzeyini kontrol edebilmelidir. Sağlıklı bir vücut ve diğer etkiler bir araya geldiğinde erken boşaldım demekten kurtulmak mümkün. Erkeklerin çoğu kendi boşalma mekanizmalarını tanımıyorlar. Belirli bir aşamaya geldikten sonra durdurmanın mümkün olmadığını bilmiyorlar. Hatta elleriyle sıkarak boşalmayı engellemeye çalışıyorlar. Aslında elle sıkarak durdurmaya çalışmak üreme organlarına zarar verebilir ve kesinlikle tavsiye edilmez.

sertleşme problemine son kitabı serleşme bozukluğu hakkında detaylı bililer verir.

Sertleşme Bozukluğu

 

Erkek kendini tanıyıp heyecanını kontrol etmeye başladığında boşalma süresini de ayarlamayı öğrenir. İlişkiden keyif aldıkça edindiği erken boşalma alışkanlığı zamanla tercihe dönüşür.

Sertleşme problemi de ciddiye alınması gereken bir konudur. Yine geçici sertleşme sorunu yaşamaktan bahsetmiyorum tabi. Kalıcı ve tekrarlayan sertleşme problemleri başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere pek çok farklı rahatsızlığa işaret edebilir. Sertleşme sorununun temelinde yeteri kadar kan basıncı sağlanamaması yatar. Hareketsiz yaşam, yanlış beslenme ve stres temel kaynak olarak gösterilir. Ama yine her zamanki gibi doktor muayenesini tavsiye edeceğim. Alternatif yöntemleri sağlığınızdan emin olduktan sonra deneyin.

Bunları da Okuyabilirsiniz