Hemen Boşalıyorum Ne Yapmalıyım?

Hemen boşalıyorum demek tıp dilinde erken boşalmak (Premature Ejeculation) olarak adlandırılır. Peki kime göre, neye göre erken boşalmak sorusu akla geliyor.

Hemen Boşalıyorum 1

Arkadaşlara sorulursa 30 – 40 dakikadan önce boşalmak erken boşalmadır. Ne de olsa kadınların vazgeçemediği adamdır o arkadaşlar. Yatağın kahramanı, cinsel hayatın uzmanıdır onlar. Her konuda olduğu gibi erken boşalma konusunda da alçak gönüllü arkadaş bulmak zordur. Senin bulunmadığın halı saha maçında en az 5 gol atmıştır, lisede takımın en iyisi, tatil beldelerinde yüzmenin kralıdır onlar. Uzun lafın kısası arkadaşlara bu konuda fazla güvenilmez bence.

Uzmanlar ya da bilim insanlarıysa farklı tanımlamalar getiriyorlar. “Hemen boşalıyorum” diyerek kendilerine başvuran danışanlarına durumlarına göre tavsiyelerde bulunuyorlar. Eşlerin birlikte doyuma ulaştıkları, mutlu olabildikleri sürenin yeterli olduğundan bahsediyorlar. Minimum cinsel uyaran karşısında boşalmak olarak tabir ediliyor. Yapılan araştırmalar dünya genelinde 5 saniye ile 45 dakika arasında boşalma süreleri olduğu görülmüş (-45 dakika peeeeeh-) . Genel kabul görmüş boşalma süresi ise 4-5 dakikadır.

Hemen boşalıyorum demek için birleşme olmadan önce boşalmak ya da vajinaya girdikten 5-10 saniye sonra boşalmak gerekmektedir. Tek başına süreler yeterli mi? Uzmanlara göre hayır. Erken boşalma probleminden bahsedebilmek için sevişmelerin %50 sinde durumum tekrar etmesi gerekmektedir. %50’nin altındaysa her erkeğin dönem dönem yaşayabileceği durum olarak kabul edilir.

Normal kabul edilen süreyle (4-5 dakika), hemen boşalıyorum ben diyenlerin süresi (ortalama 15 sn) arada 3 küsür dakika var. İnsan hayatının ortalama 70 yıl olduğunu düşünürsek 3 dakika nedir ki? Aceleye ne gerek var.

Hemen Boşalıyorum Denmesinin Ardındaki Sebepler

Fiziksel ya da psikolojik sebepleri vardır. Her iki durumunda belirtileri farklılık gösterir ama sonuç aynıdır. Erken boşalmanın nedenleri ve belirtileri yazımda detaylıca anlatmaya çalışmıştım. Fiziksel olarak herhangi sorun yoksa ve psikolojik olarak da ciddi travmalar yaşanmıyorsa neler yapılabilir ona bakalım. Diğer durumlarda uzman hekimden destek alman tavsiye edilir.

Hemen boşalma gençlik yıllarında ağırlıklı ortaya çıkar 40 yaş üzerinde de gençlik yıllarında edinilen alışkanlıklara devam edilir. Hani şu kalitenin değil de sayının ön planda olduğu yıllardan bahsediyorum. Hormonlar kabarmış, “aklı yok fikri var delisinin” peşinden koşulduğu yıllarda maç skoru tutar gibi sayıların tutulduğu yıllar zihin ve kas haritasında yer eder. Amaç kalite değil bir an önce rahatlamak ve diğer maçlara bakmaktır. Hal böyle olunca temel pek sağlam olmuyor dolayısı ile.

Bir de atalarımızdan gelen doğada hayatta kalıp nesilleri devam ettirmek iç güdüsü girince işin içine “Hemen Boşalıyorum” sonucunun ortaya çıkması kaçınılmazdır.

Hemen Boşalıyorum Nasıl Engellerim?

Altını çizerek tekrar söylüyorum, kendi kendine erken boşalma teşhisi koymak doğru bir yaklaşım değil. Altında fiziksel ve ağır psikolojik sebepler yatıyor olabilir. Fiziki olarak sorun yok, ağır psikolojik travmada geçirmedim diyorsan çözüm o kadar da uzak değil.

İnsan beyni mükemmel çalışır. Aynı şekilde kaslarda inanılmaz yeteneklidir. Hayatta kalmak, üremek, karnımızı doyurmak ve barınmak için savaş veririz. Eğlence, zevk ve mutlu olmak da ruhumuzu doyurur. Bedenimiz ya da ruhumuzdan biri aç kaldığında sorunlar ortaya çıkmaya başlar.

Ben belgesel kanallarını seyretmeyi çok seviyorum. Geçen gün izlediğim programda 10 tane deneği alıp basket sahasına koydular. Ne alaka deme bence dikkatini toplayıp okumaya devam et. İçlerinden 4 tanesini atıcı diğerlerini de atıcıların arkasına ve yanlarına yerleştirdiler. Her birine 10 atış hakkı verildi.

Birinci Durum: Atıcılara kimse müdahale etmedi, çıt çıkmadı

İkinci Durum: Atıcıların etrafındakiler olumsuz cümleler kullanıp moral bozdular.

Üçüncü Durum: Atıcıların etrafındakiler rol değiştirdiler. Olumlu tezahürat yapıp, moral verdiler.

Sonuç ne mi oldu? Sanırım sende tahmin edebiliyorsundur. Birinci durumda ortalama 10’da 5, ikinci durumda 10’da 2, üçüncü durumda 10’da 7 basket atıldı. Hatta içlerinden bir tanesi çok ilginçti. İkinci durumdayken 10’da 2 atabildi. Üçüncü duruma geçildiğinde 10’da 9 basket attı. Sonuçlar kişiliklerle de alakalı ama görüldüğü gibi olumlu cümleler kurmak ve duymak pozitif etkiler yaratıyor. Odaklanmayı kolaylaştırıyor.

“Ben hemen boşalıyorum” kabullenmesi zihinde kasların kontrolünü bırakmak anlamına geliyor. “Erken boşalıyorum demek erken boşalmayı çağrıştırır”.

hemen boşalıyorum

Bir başka belgesel

Belgesellerden devam edelim. Bu sefer iki deneğimizi  İngiltere Thames Nehri kenarında önlerinde tual ve boyalarla oturttular. Karşılarında tarihi ve önemli bir yapı. Tualde de tarihi yapının hatları belirlenmiş ve numaralandırılmış hali var. Deneklerden istenen şey çok basit. Hangi numaranın hangi renge boyanacağı belli. Fırçalarını ilgili renkle doldurup boyayacaklar. Tek zorluk taktıkları gözlükler, özel olarak tasarlanan gözlükler dünyayı ters gösteriyor. Aşağısı yukarısı, yukarısı da aşağısı oluyor. Sağ sol, sol da sağ oluyor. Mouse’un butonları sana bakacak şekilde tut. Ve hareket ettir ne demek istediğimi anlayacaksın. Ekranda istediğin noktaya tıklamaya çalış, zor değil mi?

Her neyse konumuza dönelim. iki deneğe 30 dakika süre verildi, süre sonunda gözlüklerini çıkarttıklarında birinci deneğin resmi oldukça komik gözüküyordu. Fırça izleri korkunç, boyalar çizgilerin tamamen dışındaydı. İstenen sonuç kesinlikle birinci deneğin yaptığı değildi. 4 yaşındaki çocuk çok daha güzel boyardı. Birinci denek kendi resmindeki şoku atlattıktan sonra ikinci deneğin resmine baktığında gözlerine inanamadı. Resim oldukça düzgün boyanmıştı. Tamam ressam havasında değildi ama istenen sonucu verdiği kesindi. Ben izlerken “Nasıl yaptı bunu?” diye düşünüyordum.

Beyin ve kas kontrolü , dünyayı algılama üzerine yapılan deneyde, birinci denek gözlüğü ilk kez kullanıp dünyayı ters düz görmüş. İkinci denekle anlaşılmış ve 1 hafta boyunca tüm işlerini o gözlükle yapması sağlanmış. Yemek, giyinmek, çanta hazırlamak, kıyafetlerini düzenlemek vb. Dolayısı ile ikinci deneğin zihin ve kas haritası değişen şartlara adapte olmuş.

Hemen Boşalıyorum Belgeselle Ne Alakası Var?

Büyük ihtimalle aradaki bağlantıyı kurdun ama ben yine de açıklamak istiyorum. İnsan zihni ve kasları kontrol edilebilir. Alıştıkları düzende bırakıldıklarında otomatik olarak aynı davranışları sergilerler. Zihnini ve kaslarını kontrol etmeyi öğrendiğinde Hemen boşalıyorum kabullenmesinin yanlış olduğunu göreceksin. Hemen boşalıyorum demek yerine “Erken boşalmak tercihtir” diyebilirsin.

Senin tercihin hangisi olmalı sen karar ver. Erken boşalmak tercihtir kitabında zihin ve kas kontrolü üzerine oldukça detaylı bilgiler ve egzersizler var, okumanı tavsiye ederim.

Benzer Konular: