Erken Boşalma Cinsel İsteksizlik Sebebi midir?

“Cinsel isteksizlik” sebepleri arasında Erken Boşalma Sorunu ilk sıralarda yer alıyor. Uzmanlara göre cinsel isteksizlik birbirini tetikleyen ya da birbirinden bağımsız farklı etkenler altında ortaya çıkıyor. Duygusal, psikolojik ve fiziksel sebepler cinsel isteksizlik oluşumunun temelinde yatan nedenler olabilir.

Erken bosalma ve cinsel isteksizlik

Erken boşalma sorunu cinsel isteksizliğe sebep olur mu?

Arzulu, istekli cinsel birleşme için şartlarında uygun olması gerekir. Çiftler arasında kadın ve erkek farklı sebeplerden ötürü cinsel isteksizlik yaşayabilirler. Ya da yataktaki ortak bir sorun cinsel isteksizliği doğurabilir. Erken boşalma (kadın ya da erkek) ortak sorun sınıfında yer alır. Fiziksel engellerin olmadığı durumlarda psikolojik sebeplerden kaynaklanan erken boşalma sorunu çözüme kavuşturulabilir.

Eşi Erken Boşalan Kadınlar Cinsel Olarak Tatmin Olamazlar

Kadınlar anaç, şefkatli ve fedakar yaratıklardır. Anlayışlı ve sabırlılardır. Ama her kadın doğal olarak cinse açıdan tatmin olmak ister. Hemen hemen herkesin söylediği bir klişe vardır. Erkekler daha çok seks ister. Evet olaya erkeklerin cinselliği hazır olmaları daha çabuktur gözüyle bakarsak denilen doğrudur. Kadınlar cinselliği biraz daha derin yaşarlar.

Tatmin olamayan kadınlar uzun süre sabrederler ve sonunda cinsel isteksizlik, bıkkınlık oluşur. Erkeğin erken boşalması ise kadında tatminsizlik yaratan bir numaralı etkendir. Cinsel birleşme sırasında kadın tatmin olmadan erkeğin boşalması sorunu erken boşalma olarak adlandırılır.

“Erken boşalma” 1-2 defa tekrarlandığında kronik olduğundan bahsedilmez. Çünkü stress, aşırı heyecan vb. durumlar sebebiyle erken boşalma gerçekleşebilir. Ancak sürekli tekrarlar hale geldiyse araştırılması ve çözülmesi gerekir. İşin sağlık boyutunun önemi büyüktür. Erken boşalma da tıpkı cinsel isteksizlik gibi fiziksel ve psikolojik sebeplere bağlı olabilir. Psikolojik sebeplere dayalı ise erken boşalma alışkanlığı değiştirilebilir.

Sürekli olarak erken boşalma problemi yaşayan erkeklerin eşleri de tatmin olamadan cinsel birleşme bittiği için cinsel isteksizlik yaşamaya başlarlar.

Erken Boşalma Tedavi Edilebilir

Erken boşalma erkeğin kendini tanıması ve kontrol altına alması ile tedavi edilebilir. Erken boşalmak tercihtir yazımızda erkeklerin neler yapabileceğinden bahsetmiştik.

Cinsel İsteksizliğin Diğer Sebepleri

  • Kalp – damar hastalıkları
  • Erkeklik hormonunun yetersizliği
  • Hormonal dengesizlikler
  • Stress
  • Eşler arası uyumsuzluk sorunu
  • Cinsellikte yaşanan travmalar
  • Hamilelik ve cinsel hastalık bulaşma korkusu

Cinsel isteksizliğin diğer sebeplerini yukarıdaki gibi özetleyebiliriz.

Cinsel İlişki Sorunları

Az önce de bahsedildiği gibi erken boşalma eşler arasındaki cinsel isteksizliği tetikleyen faktörler arasında yüksek önem derecesine sahiptir. Cinsel birleşme sırasında tatmin olamayan kadın cinsel hayatında ve duygusal hayatında sorunlar yaşamaya başlar. İlerleyen zamanlarda erken boşalma problemine çözüm bulunmazsa hayat kalitesi ve standardı düşerek cinsel isteksizlik oluşur ve ilişkiyi zora sokar.

Benzer Konular: