Boşalma Sorunları

Boşalma sorunları farklı şekillerde ortaya çıkar. “Erken boşalmak” ya da “Geç boşalmak” (Boşalamamak) olarak genelde iki kategoriye ayrılabilir. Cinsel ilişkide 4-10 dakika arasında boşalan erkekler normal olarak kabul edilir. Ancak boşalma süresi koşullara göre değişmektedir. Bu nedenle sadece dakikaya bakarak erken ya da geç boşaldığını düşünmek doğru bir hareket olmayacaktır. Erken ya da geç, her tür boşalma problemi eşler arasında uyumsuzluk yaratıp mutsuzluğa sebep olacaktır. Tedavi edilmediği sürece mutlu cinsel hayat uzaklarda kalır. Eşler yatağa girmek istemezler.

Erken boşalma erkekler arasında daha yaygın bir sorundur. Ancak “Boşalmak istiyorum“,” Eşim cinsel ilişki sırasında sıkılıyor” diyen erkeklerin de sayısı bir hayli fazladır.

Boşalma Nedir? Boşalma Mekanizması Nasıl Çalışır?

En kaba tabiriyle cinsel uyarılar sonucu erkeğin orgazma ulaşması ile birlikte spermlerin penis dışına atılmasıdır. Uyarıcılar sinir sistemini harekete geçirir ve pelvik tabandaki kaslar sinir hücreleri vasıtasıyla uyarılır. Cinsel bölgedeki kaslar, üretra, prostat ve kanallar sıvı ile desteklenmiş spermleri (Semen) penis dışına iter.

Boşalma Problemleri Nelerdir?

  • Erken boşalma
  • Geç Boşalma (ya da boşalamama)

En Sık Görülen Boşalma Problemi Hangisidir?

Az önce de bahsedildiği gibi en sık görülen boşalma problemi Erken Boşalma Problemidir. Erkeklerin hemen hemen hepsi hayatlarının belirli bir döneminde erken boşalma problemi yaşarlar. Gelip geçici durumların dışında alışkanlık haline gelmiş sürekli tekrarlayan senaryolarda erken boşalma probleminden bahsedilebilir. Sadece 1-2 gün ya da 1 hafta erken boşalan erkeklerde sorunun varlığından söz edilmez. Çünkü farklı etkiler erken boşalmayı tetikleyebilir. Erken boşalma sebepleri hakkında detaylı bilgiyi linke tıklayarak edinebilirsiniz.

Erken Boşalma Sebepleri

Geç boşalma ve erken boşalmanın farklı sebepleri vardır. Erken boşalma sebeplerini yukarıdaki linke tıklayarak öğrenebilirsiniz. Genel olarak bakıldığında erken boşalmanın fiziksel ve psikolojik temelli problemlerden kaynaklandığını söylemek mümkün. Fiziksel sebeplerin araştırılması ve ilaç tedavisi ile giderilmesi gerekir. Psikolojik sebepler stres, cinsel olarak kendini yeterli görmeme ve korku olarak adlandırılabilir.

Erken Boşalma Problemim Var, Ne yapabilirim?

Sorunun fiziksel mi yoksa psikolojik mi olduğunun tespiti tedavi için çok önemlidir. Doktora teşhisi ile işe başlanmalıdır. Fiziksel  kontroller yapıldıktan sonra psikolojik etkenler araştırılmalıdır. Erkeklerin edindiği yanlış alışkanlıklar en önemli psikolojik sebepler arasında gösterilmektedir.

erken-bosaliyorum-ne-yapabilirim

Eşim Erken Boşalıyor Ne Yapabilirim?

En sık duyulan yakınmalardan biridir. Eşlerin erken boşalması kadınların cinsel tatmin elde edememelerine sebpe olur. Erkeklerin eşleriyle konuşup soruna ortak bir çözüm araması gerekir. Çünkü cinsel ilişki sırasında geç boşalmak için birlikte ve tek başınıza uygulamanız gereken yöntemler vardır. Kocam Erken Boşalıyor yazısında detaylı bir anlatım mevcut.

Erken Boşalma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Erken boşalma psikolojik etken kaynaklısı ise (-ki %99 oranında psikolojik temelli olmaktadır-). Kişinin kendini kontrol altına almasıyla engellenebilir. Farklı egzersizler ve yöntemler mevcuttur. Ancak tek başlarına kullanıldığında bir anlam ifade etmeyen bu egzersizler bir bütünün parçası olarak ele alındığında işe yarar. Erken Boşalmak Tercihtir PDF (e-kitap) tüm yöntemleri detaylı ve uygulamalı şekilde anlatmaktadır.

Benzer Konular: